ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY
ČL.05 - Mohykáni - Žatecká country legenda


O této skupině, která u nás působila 12 let se dají psát romány. Snažil jsem se ve stručnosti popsat alespoň obměny muzikantů, kteří se v ní střídali. Dále pak její nejdůležitější mezníky. Čerpal jsem z kroniky Mohykánů, proto děkuji za její půjčení Vlastovi Eismanovi.

1972

1972
Skupinu založil Jan Hladký, Jiří Pešek a Václav Hofman v roce 1970. Kluci si zpočátku zpříjemňovali volné chvíle hrou na kytaru. S rostoucí kvalitou vzrostli i nároky na nástrojové obsazení. Skupina přibrala Pavla Trachtu, Vlastu Eismana, Luboše Kadeřábka a Alenu Konvalinkovou. V tomto složení hráli převážně trampské písničky.

 

 

 

1973

1973
Asi po roce hraní odchází někteří chlapci na vojnu a začíná první velká obměna skupiny. Přichází kytarista Pavel Uhlík, zpěvačka a textařka Věra Machuldová, bubeník Jarda Kroupa a basista Jirka Kvapil. Skupina se účastní na Portě 1973 v Mostě, kde poprvé bodovala s písní „Růže“ od Věry Machuldové a získává 3-4. místo. Téhož roku se Věra Machuldová vdává, se svým manželem Pavlem Uhlíkem odcházejí. Později zakládají skupinu TFC. Do Mohykánů přichází Honza Šebor ( voják zákl.služby ), Alenka Volná a Karel Heydendreich.

 

 

 

1974
Kapela pilně cvičí a po krátké době se účastní Porty 1974 v Teplicích. Honza odchází do civilu. Místo něj přichází Standa Biskup - kytara a Jirka Matas - foukačka. Časem i Karel Heydendreich končí.

1976 - jen ve třech

1975
Ústí nad Labem,11.4. a Porta 1975. Skupina skončila na 5.místě, jejich píseň "Chmelařská" je natočená a hraná v Ústeckém rozhlase. V tomto roce v trampské soutěži vítězí sk.Verumka.

1976
Skupina přitvrdila, k bicím zasedl "Pája" a přešlo se na elektrické kytary. Přichází zpěvačka Zdena Chloubová. Neúspěch při přehrávkách tato sestava nepřežila. Přichází Tomáš Pastrňák na bicí, ale ještě do konce roku hrají pouze ve třech.

 

1977
V dubnu odchází Standa Biskup a zaskakuje zvukař Vašek Poustka. Skupina se účastní Porty 1977 v Ústí n/Labem. Nastává zlom na Žatecké country scéně, připravuje se 1.ŽATECKÁ DVORANA ( O tomto festivalu bude zpracován zvláštní článek ). V dubnu přichází Jarda Pernet - kytara, koncem roku další posila Jirka Belis - mandolína a Irina Vítovcová - housle a zpěv.

1977

1978
Porty v Děčíně (12.5.1978) se účastní rekordní počet třiceti skupin, které bohužel soutěžily bez rozdělení kategorií. Výborně vše uváděl Mirek Kovařík. Na banjo přichází hrát Miloš Švec.

1979
V tomto roce ze skupiny odchází Irina. V říjnu jí střídají dvě zpěvačky Hanka Prachatická a Hanka Seidlová. Přichází také hráč na dobro Jirka Balšánek.

1980
Desáté výročí vzniku skupiny je oslaveno v Junior klubu. Kde se účastní i houslista Ruda Záhoř.

1982
Po dvanácti letech kupina končí svojí činnost.

 

1979 - na Portě 1980