ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY
III. ročník turnaje v mariáši na " TULIPÁNU "


Country salon na Tulipánu rozezněly místo muziky mariášnické hlášky
6.3.2002 - Tomáš Kassal - Žatecké noviny

Uspokojit chuťové buňky i neklidné smyslové vjemy prakticky všech generací se už delší dobu daří majiteli restaurace Tulipán na žateckém náměstí Poperinge. Děje se tak ve třech "odděleních" Tulipánu, kde se konají country vystoupení, hrají šipky, automaty, sleduje sport v televizi i na velkoplošných obrazovkách. A také hraje mariáš, jako například poslední únorovou sobotu, kdy se v country salonu konal 3. ročník turnaje mariášníků. To vše doplňuje zlatavý mok i jiné tekutiny a kvalitní kuchyně.
"Pomáhají mi v tom v podstatě dva lidé, jedním je tady Frankie," ukazuje majitel Roman Schramm na Františka Roubala. Ten v tu chvíli seděl za počítačem v country salonu a připravoval lístky pro další kolo turnaje mariášníků. Těch se předloni sjelo 16, loni 24 a letos už 35. "Posouvá se to stále víc do zimy," přidal zajímavost F. Roubal. Organizátoři i mariášníci spojují příjemné s užitečným a zimní či předjarní nečas přečkávají díky ušlechtilé zábavě.

01

02

03

04

05

06

07

08
Mariáš totiž není jen tak obyčejným hospodským poflakováním. Je organizován, má svá pravidla a turnaje. "S přípravou musíme být opatrní, protože kdyby byl ve stejném termínu turnaj v Chomutově, jsme nahraní," poznamenává Frankie Roubal. Asi ví o čem mluví - mezi přítomnými jsou borci nejen ze Žatce, ale také z Prahy, Vroutku, Litvínova či právě Chomutova. "Připravuje se turnaj v Postoloprtech, hrává se ve Vroutku," odpovídá Frankie na dotaz, kam do okolí se ještě dá jet za organizovaným mariášem.
Během našeho povídání běží druhé ze čtyř kol. Každé se hraje hodinu, mezi druhým a třetím je pauza na oběd. Už bylo řečeno, že na Tulipánu se dbá o všechny smysly hostů... Před každým kolem se losuje, kdo s kým bude u stolu, takže hra není monotónní. Některé hráče ale změna místa nebere. Mezi stoly přecházejí s půllitrem, peněženkou a kabátem co nejrychleji a nemohou se dočkat zahájení dalšího kola. "Pánové, ještě dvě minuty, abychom začali přesně v celou hodinu," vyzývá k trpělivosti Frankie do mikrofonu a trochu negalantně zapomíná na jedinou soutěžící ženu. Další dvě příslušnice něžného pohlaví, včetně jeho manželky, přitom pomáhají s organizací. Nad pravidly přitom bdí hlavní rozhodčí Miroslav Hamous. Výzva k trpělivosti ale není všemi akceptována. "My už hrajem," ozve se odmítavě, i když nenápadně od jednoho stolu. Opravdu - každý drží svůj list a hra se rozbíhá. Nač utrácet drahocenné vteřiny. I v mariáši platí: čas jsou peníze. Co na tom, že se začíná vždy jen s dvacetikorunou v drobných.
Po půl páté odpoledne celodenní maratón mariáše končí a vyhlašují se výsledky. A nejen to - také se rozdávají ceny. Těch je požehnaně, neboť se o ně postaral jak majitel Tulipánu, tak mnozí jeho dodavatelé. Jedná se o věcné ceny, poháry, ale také soudek piva. Jak s ním vítěz naloží, je asi jasné. Jen si nejsem jist, zda se při jeho likvidaci zase nebude něco hrát. Třeba mariáš...

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20