ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY
Bobr & Motýl - Vyznání


03.03.2003

Velmi ostřílená formace rockových muzikantů se prezentuje baladickou až folkovou písní
" Vyznání ".


      ZBYNĚK BOBR HORÁK se narodil v roce 1964. S muzikou začal již ve čtyřech letech nejdříve jako zpěvák cimbálové muziky, posléze do svých čtrnácti let jako trumpetista a zpěvák dětské dechové hudby, se kterou sjezdil celou Evropu. V roce 1978 ho začaly zajímat bicí nástroje a otec ho začal učit na svou sadu první kroky. V tu dobu také Zbyněk Bobr Horák začal poznávat kytaru. Rok poté dostal nabídku do skupiny, která ještě neměla název, okamžitě se stal jejím lídrem a pojmenoval ji Stress.
      Tím pro Bobra začalo období tvrdých bigbítů a probdělých nocí. Díky různým kulturně-politickým problémům a zákazům byl již po roce veřejného vystupování nucen přejmenovat kapelu Stress na Meteor. Napsal 150 písní, z nichž některé ještě dnes hraje s Martinem Motýlem v duu BOBR&MOTÝL a jejichž část můžete znát s produkce skupiny ARGEMA. Ze skupiny ARGEMA v roce 1989 odešel a nastoupil jako zpěvák pražské kapely PUMPA. Po různých peripetiích ji opustil a vrátil se zpět na Moravu.
      Po krátké pauze založil v roce 1991 novou skupinu GIGI 21. Ta se však již po roce své existence rozpadá a až do roku 1996 se Zbyněk BOBR Horák hudbě věnuje jen skladatelsky, a to převážně ve prospěch ARGEMY (Tohle je ráj, Modrý pondělí, Máma, ...).
      Comeback v podobě své vlastní desky "Argemaniac - vzpomínky na Argemu" přichází v roce 1997. Po vydání desky BOBR vyjíždí na turné se skupinou ARGEMA jako host (v té době hraje v ARGEMĚ i Martin Motýl) a postupně si zakládá své vlastní seskupení BOBR BAND. Na jaře minulého roku BOBR BAND rozpouští a s Martinem Motýlem zakládá unplugged-rockové duo BOBR&MOTÝL.


      Poprvé se MARTIN MOTÝL objevil na pódiu v roce 1992 jako kytarista uherskohradišťské skupiny IMPERIUM. V roce 1993 přijal nabídku od zlínské skupiny PREMIER a na podzim téhož roku se jako autor hudby a textu podílel na první desce PROBODNU TĚ HROTY hned čtyřmi písněmi. V létě 1994 následovalo natáčení alba HROBAŘ ve studiu "C" v Ostravě a počátkem roku 1995 vydání u firmy POPRON. Díky několikanásobnému umístění HROBAŘE na prvním a druhém místě v hitparádě TV NOVA ESO, PREMIER po třech měsících prodeje získal ZLATOU DESKU a na konci roku i ZLATÉ ESO a Martin Motýl s PREMIEREM absolvoval několik turné po České republice.
      V říjnu 1995 následovalo natáčení třetího alba skupiny PREMIER ČERNÁ VDOVA v bratislavském studiu EBONY a v listopadu bylo opět firmou POPRON toto CD vydáno na vánoční trh. Na jaře 1996 došlo v PREMIERU k názorovým neshodám v umělecké tvorbě a to byl jeden z hlavních důvodů, proč Motýl přijal nabídku psát písničky a vystupovat se skupinou ARGEMA. Prvním počinem v ARGEMĚ se stalo natočení v pořadí již pátého nosiče této skupiny KDYŽ SEM ŠEL Z HRADIŠŤA. Na albu je autorem hudby a textů u třech písní z nichž píseň ŠAPITÓ vyšla ještě před vydáním LP jako promosingl a objevila se i na kompilaci firmy Monitor - EMI SUPERHITY 1996.
      V březnu 1997 byl pozván Zbyňkem BOBREM Horákem k natáčení jeho sólového alba ARGEMANIAK ANEB VZPOMÍNKY NA ARGEMU do ostravského studia BARBARELA. Jako kytarista natočil několik písní včetně VYZNÁNÍ (Ty jsi má láska, ty jsi můj sen ...) a podílel se i na hudební produkci. Od této již druhé úzké spolupráce s BOBREM, ta první proběhla při natáčení alba KDYŽ SEM ŠEL Z HRADIŠŤA, bylo zřejmé, že se dříve nebo později se Zbyňkem BOBREM Horákem pustí do společného písničkářského projektu, což se počátkem roku 1999 i stalo.


      V létě roku 1999 začíná písničkářské duo BOBR & MOTÝL psát svou vlastní historii. Snahy obou muzikantů se upnuly k přípravě prvního společného alba, které při svém natáčení ve studiu MicLab Michala Vašici ve Zlíně dostalo název VOJÁCI LÁSKY. Za finanční podpory sponzorů WiKY Kyjov, SGM Třinec a ZAPA Beton a.s. se podařilo toto album v roce 2000 vyrobit v nákladu 7tisíc kusů a společně s distribucí vydavatelské firmy MULTISONIC a.s. na podzim téhož roku uvést na český hudební trh.


      Na CD VOJÁCI LÁSKY posluchač nalezne třináct původních písní obou písničkářů, a to jak úplně nových, tak i starších hitů, známých z produkce skupiny ARGEMA. V současné době lze s potěšením konstatovat, že nejvýraznější skladba LP s názvem VYZNÁNÍ se již více než rok úspěšně drží v ČESKÉ TOP 50 - NEJHRANĚJČÍCH SKLADEB V RÁDIÍCH ČR (viz IFPI ČR). Důležitý zlom pro písničkářské duo BOBR&MOTÝL představuje započatá spolupráce s hudebním vydavatelstvím MULTISONIC a.s. Karla Vágnera a uměleckou agenturou AMFORA Petra Salavy. BOBR&MOTÝL uskutečnili za 42 měsíců (květen 1999 - listopad 2002) své existence přes 580 vystoupení.