logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Díl 7. - Hana Horecká a country trio


28.06.2005


Hana Horecká ukrývala dlouhá léta své interpretační a autorské kvality v jabloneckých skupinách Jizerská protěž a Volupsije. Po příchodu do Prahy byla členkou divadla Semafor, skupiny Fešáci a v letech 1989 - 2001 šéfovala své vlastní Sally Rose Band (v Čechách Nové Schovanky).

S touto skupinou sjezdila většinu zemí západní Evropy, účinkovala mnohdy po boku velkých světových country hvězd (Emmylou Harris, Bellamy Brothers, Lynn Anderson, Holly Dunn, Tommy Cash) na mnoha významných country festivalech v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Belgii, Holandsku, Itálii, Dánsku, Lichtenštejnsku, Jugoslávii, Slovinsku, Bosně (série vystoupení pro 3. mechanizovaný prapor jednotek SFOR) a vzdálených Filipínách.

 

Hana Horecká

 

Výrazně se jako skladatelka a textařka podílela na tvorbě repertoáru skupiny, natočila s ní dvě česky a dvě anglicky zpívané desky. V letech 1993-95 byla autorkou a moderátorkou rozhlasových pořadů o country hudbě a její skupina natočila řadu televizních a rozhlasových programů. V Českých zemích vystupovala po několik let také se svou menší formací - ženským countryovým triem.
     Když se v roce 1992 objevilo na trhu její první profilové album Ženská jak má být, vydané firmou Panton, bylo jasné, že v ústraní vyrostla osobnost, kterou nelze přehlédnout. O rok později firma EMG vydala druhé Hančino album nazvané Tenkrát na Západě a na podzim roku 1995 přineslo na trh vydavatelství Tommü Records již třetí profilové album této zpěvačky - Kovbojskou svatbu. I na něm se Hanka Horecká představuje přesvědčivě jako interpretka klasického stylu country v jeho snad nejoblíbenější podobě bez jakýchkoliv stylových příměsí. Osciluje mezi tradiční a moderní country ve všech polohách tohoto žánru a prokazuje, v čem jsou její největší přednosti. Má pevný hudební názor jako zpěvačka, skladatelka i textařka a ví, jak ho projevit. Ctí zákony žánru a nesnaží se nestylově přitvrdit a nalákat tak fanouška odjinud. Dovede naplno rozehrát paletu svého výrazu a této příležitosti bohatě využívá. Troufá si i na náročné písně svých amerických kolegyň, přičemž její české verze mohou směle stát v jedné řadě s americkým originálem.
     Podobně jako písničky na deskách, ani živá vystoupení této zpěvačky neztrácejí nikdy spád, na správných místech se blýskne vtip, ať už interpretační, slovní nebo hudební. Většinu textů si píše sama, na ostatních spolupracuje s renomovanými textaři Petrem Novotným, Michalem Bukovičem, či s "fešáckým básníkem" Janem Turkem. Z vystoupení, ať už sólového nebo s kapelou, je vždy cítit upřímná radost ze zpěvu, která se přenáší i na posluchače.
     Z českých zpěvaček, věnujících se hudbě country, má ke stylu country&western asi nejblíže. Westernové širáky, blýskavé flitry, vysoké kovbojské boty, ale především sound muziky, to jsou průvodní znaky, jimiž se Hana Horecká a její skupina projevovaly v posledním desetiletí na stovkách pódií doma i v zahraničí.