ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY
Severočeské oblastní kolo PORTY 2003 V České Kamenici


10.04.2003

aneb PORTOVNÍ SYSTÉM JE KRUTÝ, POČÍTEJ KAPELO S TÍM…..

Autor: Jan Moucha

V České Kamenici (okr. Děčín) se v sobotu 1.3.2003 uskutečnilo Oblastní kolo Porty 2003 – Severní Čechy, které dalo odpověď na otázku, kteréžto kapely ze „SEVERU“ se představí v republikovém finále v Jihlavě, neboť právě do Jihlavy se Porta v letoším roce stěhuje. Asi to pro Vás není nová informace, ale přeci jen myslím, že za zmínku stojí. Třeba jsem některým z Vás, kteří máte zimní spánek poněkud delší, právě teď tímto sdělením ušetřil první červencový víkend jednu zbytečnou cestu do Plzně.

No, pojďme si raději něco říci o tom, jak letos proběhlo Severočeské oblastní kolo Porty 2003 v České Kamenici. Ani nevím, jak začít a kde. Oblastní kolo bylo z mého pohledu takové celé posmutnělé a i přes konečný výsledek, který je pro naši kapelu celkem příznivý, jsem odjížděl z Kamenice rozpačitý. Nicméně, budu se snažit, aby mé hodnocení nevyznělo negativně, tedy vyjádřil bych se asi takto….…..


Malý počet diváků byl letos navíc podtržen i nezvykle malým počtem soutěžících kapel. Severočeské oblastní kolo v Kamenici, bylo vždy kapelami řádně „našláplé“, ještě v loňském roce čítalo přes třicet soutěžících kapel. Patnáct soutěžících skupin a těles letos, tak to bylo s ohledem na roky minulé opravdu málo, nicméně hudební kvalitu to myslím vliv nemělo. Naopak. Myslím, že i letos porota měla o čem přemýšlet a neměla to nijak jednoduché. V systému postupů na celostátní finále, totiž rozhoduje „postupový klíč“, kdy do finále mohou porotci poslat pouze určitý počet kapel, konkrétně počet kapel odpovídající max. 10% z počtu soutěžících kapel v jednotlivém oblastním předkole. Bylo tedy předem jasné, že z České Kamenice budou moci poustoupit do užšího republikového finále, s ohledem na počet soutěžících kapel, pouze dvě kapely přímo a další dvě na doporučení poroty. Kapely s doporučením poroty pak budou v Jihlavě ještě bojovat o účast v užším finále. Porota, jak jsme se později dozvěděli, těsně před vyhlášením výsledků, musela trochu předvídat i kalkulovat, kterou z kapel poslat přímo do finále, a která z kapel by eventuelně byla schopna účast do užšího finále vybojovat až „na místě“. Vidíte, porota to neměla vůbec lehké. Osobně bych práci porotců vyhodnotil jako velmi pečlivou. Už jenom to, že se nenechali ovlivnit velmi nepřesvědčivým výkonem zvukaře, kterému dělalo problém ozvučit zejména kapely hrající akusticky pouze na mikrofony. Zvukař byl letos špatný, naopak porotci byli tak, jako v minulých letech, dobří. Výsledky vyhlásili v 15.30 hodin. Překvapení hned na úvod bylo, že se letos neprobojoval do celostátního finále žádný písničkář, ale co, berme to jako fakt.

U poroty ve vztahu k žánrovosti letos zvítězil jednoznačně bluegrass a folk, a proto se na Portu v Jihlavě může těšit kvarteto těchto kapel. Přímým postupem porota vybavila folkovou skupinu KVINTA (Litvínov) a bluegrassovou skupinu BURIZON (Praha/Ústní n.L.). Na doporučení poroty jede do Jihlavy také naše skupina TWO FLIES & BLUE EYES (Ústí nad Labem) hrající bluegrass a folková skupina VLTAVÍN (Liberec). Zajímavé bylo bodové hodnocení shora uvedených kapel, protože jak jsme se od poroty dozvěděli, všechny shora uvedené kapely získaly u porotců stejný počet bodů. Zde, při rovnosti bodů se projevila ona „krutost“ systému „postupového klíče“, ale verdikt poroty byl kapelami přijat v naprosté pohodě. Myslím, že lidem žánrově zasvěceným jsou jména postupujících kapel známá, protože tyto kapely po festivalech jezdí, jsou pořadateli zvány celkem dost a už posbíraly i nějaké ty úspěchy. Tak Kvinta, to je severočeská folková stálice, Vltavín má v držení tuším Trampskou portu, Burizon dostal v loňském roce Jesenický nugget a naše kapela TWO FLIES & BLUE EYES se může ve vší skromnosti pochlubit např. účastí na loňském galakoncertu Trampské Porty v Ústí n.L., nebo pěkným pátým místem (nejlepší z bluegrassových kapel) na prestižním MOHELNICKÉM DOSTAVNÍKU 2002, když jako páté nejlepší nás určili diváci.

Vám, kteří nás – postupující kapely ze SEVERU neznáte, mohu poradit jediné. Přijeďte si nás, ale přirozeně i všechny další postupivší kapely z ostatních regionálních předkol, poslechnout přímo do Jihlavy, určitě tam na Vás čeká nejedno hudební překvapení.