ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY
Special Consensus - americká bluegrassová legenda


02.03.2003

V dubnu nás navštíví americká blegrassová kapela Special Consensus. 6.dubna v Jihlavě a 7.dubna v Praze ve Dřeváku (u Průchy). Ne všichni asi tuto kapelu znají a tak vám jistě přijde vhod trocha informací.

Special Consensus je čtyřčlenná bluegrassová kapela, která začala vystupovat ve středozápadě USA na jaře roku 1975. Své první album vydali v roce 1979 a druhé v roce 1983. V roce 1984 Special Consensus inicioval program Traditional American Music (TAM) ve školách v celé zemi, začali se objevovat v kabelové televizi a v pořadech radia National Public Radio. Od té doby se objevili v programu The Nashville Network "Fire On The Mountain", tři roky cestovali s muzikálem Harryho Chapina Cotton Patch Gospel a vydali dalších 8 nahrávek. Písně z alba "Our Little Town" z roku 1998 se objevovali v žebříčcích časopisů Bluegrass Unlimited, Bluegrass Now. Video nahrávka pořadu TAM se dostala do archívu musea International Bluegrass Music Museum v Owensboru v Kentucky. U příležitosti 25.výročí existence kapely Pinecastle Records vydalo v roce 2000 video s představením "Old Time Country Music" natočeným pro Iowa Public Television a také CD "25th Anniversary" s 20 písněmi novými i úspěšnými staršími skladbami. Mazinárodní turné zavedly Special Consensus na Britské ostrovy, do Kanady, Evropy, Irska a jižní Ameriky. V roce 1993 vystoupila kapela Special Consensus poprvé společně se symfonickým orchestrem s kompletními orchestrálními aranžemi svých písní.

Repertoár kapely se skládá z písní, které napsali členové kapely nebo profesionální skladatelé (například: "Our Little Town", "Green Rolling Hills", "Margarita Breakdown"). V jejich reperoáru najdeme také tradiční bluegrassové standardy (písně Billa Monroea, Flatta & Scruggse, Jima a Jesseho McReynoldse atd.) a písně z jiných hudebních žánrů ("I'm No Stranger To The Rain" nahraná Keithem Whitleyem a "Blue Skies" od Irvinga Berlina). Díky rozmanitosti repertoáru skupina vystupovala na většině tradičních bluegrassových festivalech a byli zařazováni také jako přechod od tradičních kapel k progresivním na festivalech s mnohožánrových. V repertoáru mají také písně pro tancování v klubech a na večírcích.

Členové kapely:

Tim Dishman hraje kontrabas a zpívá lead, tenor a high baritone. Narodil se ve Valparaiso v Indianě, ale kořeny jeho rodiny jsou v Alabamě a West Virginii. Svou hudební kariéru začal v deseti letech, kdy hrál bicí v gospel kapele rodičů. V patnácti letech hrál kytaru v místní bluegrassové kapele a potom vstoupil do kapely The Porter County Band vedené Edem Cosnerem. Poté hrál s kapelou Minor Bluegrass a příležitostně jezdil s houslistou Kenny Stonem a kapelou The Kenny Stone Unit po východní Americe a západní Kanadě. Tim hrál také se Scottem Freemanem a Hammerheads a těsně před tím než v roce 1999 vstoupil do kapely Special Consensus hrál s vítěznou kapelou na SPBGMA award Midwest Wind.

Greg Cahil hraje na banjo a zpívá baritone a tenor. Narodil se a vyrůstal v Chicagu. Hraje bluegrassové banjo od roku 1970 a založil Special Consensus v roce 1975. Greg složil mnoho banjových instrumentálek a vydal tři CD se svým jedinečným stylem: Lone Star (1980) s hosty Jethro Burnsem a Byronem Berlinem, Blue Skyes (1992) s Donem Stiernbergem a Night Skies (1998) s Donem, Samem Bushem, Glenem Duncanem a Tomem Boydem. Hraje na všech nahrávkách Special Consensus a mnoha nahrávkách jiných umělců. Na festivalech pořádá workshopy a vyučuje ve škole Old Town School of Folk Music, vydal mnoho instruktážních videí.

Jamie Clifton hraje na kytaru a zpívá lead, baritone, tenor a high baritone. Narodil se a vyrůstal v Pretty Water v Oklahomě. Na kytaru se začal učit ve čtyřech letech a hrál v rodinné bluegrassové gospel kapele The Lively stones ve věku šesti let. Jamie vyhrál několik kytarových soutěží včetně prestižní Oklahoma State Flatpicking Championship v roce 1990. Vystupoval a hrál jako člen oceňované kapely The New Tradition od roku 1995 do roku 2000 a od roku 2001 hraje ve Special Consensus.

Josh Williams hraje mandolínu a housle a zpívá baritone, bas a tenor. V devíti letech se začal učit na banjo a ve dvanácti letech vyhrál soutěže Kentucky State Banjo Championship, Kentucky State Mandolin Championship pro začátečníky a národní soutěž juniorů na kytaru a dobro. V roce 1993 byl zvolen jako banjista do "Bluegrass Youth All-Stars" organizace IBMA a objevil se s ní na dokumentárním videu Gather At The River. Mezi roky 1990 a 1999 se objevil v pořadu Nickelodeon Network "Nick News" na národní televizi, vystupoval v Opryland a nahrával s The Young Acoustic All-Stars. Objevil se v TNN "Crook & Chase" show, vedl a nahrával se svou vlastní kapelou Josh Williams and High Gear, vyhrál soutěž Tennessee State Band Championship s kapelou Hyperdrive. Josh také vyhrál banjové, kytarové a mandolínové soutěže v pěti státech před tím než v roce 1999 vstoupil do kapely Special Consensus.

Autor: Míra Jiřiště