logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Navštívila nás legenda - Miki Ryvola


30.10.2005


Legenda je slovem, které se používá jako příměr něčeho a nebo někoho, co bylo významné a co si budeme dlouho pamatovat, ne-li na věčné časy, samozřejmě v kladném slova smyslu. Tak například v našem folkovém ranku je to dnes legendární jihočeská kapela Nezmaři, kterou já vlastně pamatuji skoro od jejích začátků.


Jezdili tenkrát, koncem sedmdesátých let na dnes již legendární Syrečkové hody do Mostu do legendární vodácko-trampské restaurace Na Resslu. To víte každá kapela nějak začínala a zrovna u Nezmarů si myslím, že na tuto dobu vzpomínají rádi, obzvlášť jejich kapelník Pavel Zajíc, ale to je na další jiné povídání.

Takže k těm legendám, 17.listopadu 1989 všichni víme, co se v tento den stalo a čím byl významný. Jen pro ty, kteří si dnes už nemohou vzpomenout pro osvěžení připomínám, začal ve 20.00 hod v Docela malém divadle dnes již legendární koncert, legendární trojice Miki Ryvola, Pavel Zajíc, Pavel Jim Drengubák. A tím odstartovali, ne tu Sametovou, ale dlouhou, občas přerušovanou hledáním nových prostor, šňůru Folkových večerů v Litvínově dnes nazývaných Návštěva u (ne)Stráníků, tenkrát ještě Folkový večer (DMD), nebo Folkový večer v Aule (Schola Humanitas) a nebo již Návštěva u (ne)Stráníků v KD Citadela a dnes, doufáme že na dlouho, Návštěva u(ne)Stráníků v Galerii Radniční sklípek.

Takže tato legendární trojice za toto může. Díky vám přátelé. No a právě po šestnácti letech se opět podařilo tyto lidičky v této sestavě, po dlouhém přemlouvání opět dostat na podium. Bohužel ne na to správné datum, jelikož dva z této trojice mají ještě povinnosti k druhé půlce Nezmarů a už měli 17.listopadu obsazeno, ale kdo by koukal po tak dlouhé době na nějaký ten den. Možná, že jsme se i báli, aby se zase venku něco nesemlelo. Takže jak to bylo 25.října 2005 na Návštěvě u (ne)Stráníků v Galerii Radniční sklípek?

Především bylo vydýcháno a horko. Z dvou důvodů, město Litvínov nechalo konečně opravit izolace na podkroví domu Galerie, takže výměna vzduchu není už tak možná. Ale hlavně přišlo tolik lidiček, že jsme museli vytahat z kumbálu všechny židličky, podprdelníčky, bedničky, stoličky, ličky, čky, y. A ti ten vzduch samozřejmě vydýchali.Někde jsem četl, že i vzduch dýchaný legendami se dá výhodně prodávat, ten náš by byl obzvláště drahý.

Koncert začal v sedm hodin večerních a začali hrát dnes již legendární litvínovští Stráníci, spolu s legendárním libereckým bardem Mírou Ošancem a s legendárním basistou Anťou Kunclem, který hrál v legendární teplické kapele Čtyrlístek, legendární gosply. Stráníci zahráli legendární písně od legendární trojice Peter,Paul and Mary s texty dalšího legendárního barda a básníka Pavla Havlíka. Sakra to je ale snůška legend, co? Aby toho nebylo dost, udělal si Míra Ošanec v koncertu se Stráníky ještě okénko Mirka Ošance, kam si pozval legendární muzikanty Pavla Zajíce, Pavla Jima Drengubáka a na místě založil trojici s legendárním názvem P,P,M tedy pro neznalce na vysvětlenou Pavel,Pavel,Mirek.

No a po nich nastoupila nejlegendovatější z trampských legend, sám velký (pravda menšího vzrůstu) Miki Ryvola. No a teď to teprve začalo. To byl gejzír těch nejvíce legendárních písniček na které si od dob Hoboes můžete vzpomenout. Parta drsnejch dědků, Tunel jménem čas, Bedna od whisky, Bál v lapáku, Zvědavý blues, Nedohraná, Co zbejvá ……. Vzpomínalo se na legendární večer v DMD 17.listopadu 1989, na legendárního, velkýho bratra Wabiho, na legendární Ford Hazard, na legendární Austrálii, no prostě na vše, na co si Miki ještě vzpomněl. Samozřejmě, že mu v tom vydatně pomáhali jeho mladí přátelé Pavel Zajíc a Pavel Jim Drengubák. Někdy to pravda zaskřípělo v již tak dlouho nepromazaném soukolí, ale nakonec si vzpomněli všichni a krásně si zazpívali spolu s diváky, kteří vlastně byli skoro ti samí, jako před šestnácti lety, takže taky legendární.

Dokonce mezi diváky byla další legenda, moderátor mnoha muzikantských akcí Honza Dobiáš. Po skončení dalšího večera Návštěv u(ne)Stráníků jsme opustili legendární budovu Radničního sklípku a odebrali se do legendární čtvrti Chudeřín do zcela nové a krásné hospůdky Tasovny, kde jsme to vše zapili.

Abychom nezapomněli, přijďte v pátek 4.listopadu 2005 pobejt na Návštěvu u(ne)Stráníků s legendární kapelou Devítka, už ne v legendární sestavě s bratry Hofrichry, ale v nablýskané a navoněné nové sestavě. V jaké, jen se nechte překvapit. Opět v Galerii Radniční sklípek v Litvínově.

Luboš Stranďa Stráník