ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY
Turnaj přilákal přes 50 hračů mariáše


02.03.2003

Hukotem jako v příslovečném včelím úlu žila v sobotu hned od rana žatecká restaurace Tulipán. Více než padesát hračů se zapojilo do celodenního turnaje v jedné z nejoblíbenějších karetních her, mariáši se přihlásilo padesátšest účastníků. Podle mých informací je to nejvíc hráčů, kteří se kdy na Lounsku, Žatecku i Podbořansku zůčastnilo oficialně pořádaného mariášového turnaje, " řekl za pořadatelský tým František Roubal.

01

02

03

04

05

06

07

08
Hrálo se nejen o prestiž, nejen o dvacetníky a desetníky, které banka za pár měsíců zruší, ale i o pořádné ceny. Na celkového vítěze čekal jako hlavní cena barevný televizor. Nakonec si jej odnesl Petr Chýle z Litvínova. Ani ti, kdo neuspěli, ovšem nesmutnili, protože celý turnaj se vyznačoval veselím a dobrou náladou. Účastníci byli rádi, že se sešli, popovidali si a v klidu si zahráli. " Určitě je to zábavnější, než doma uklízet, " poznamenal jeden z nich. Všech šestapadesát prihlášených účastníků byli jen příslušníci mužského pohlaví, žena se mezi hráči neobjevila ani jediná. To ovšem neznamená, že by ženy mariáši vůbec nerozuměly, vždyť jedna sympatická paní obcházela hráčské stoly jako pořadatelka a rozhodčí. Setkaní ukončila večerní country zábava se skupinou Průvan - Žatec.

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

Mariáš patří k nejpopulárnějším hrám. Je stary nejméně dvěstě let, protože poprvé doložen je už na počátku 19. století. Za svou oblibu vděčí i faktu, že na rozdíl od jiných karetních her není založen tolik na náhodě a štěstí, ale uspěch do značné míry závisí na logickém úsudku a rozumových schopnostech jednotlivých hráčů. (lib)

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

Poznámka autora: Závěrem chci poděkovat Denníku Lučan a Žateckým novinám za propagaci, Mírovi Hamouzovi za práci rozhodčího, Dáše Žbirkové za práci hostesky, Romanovi Schramovi za pomoc při pořadatelské práci a za ceny do turnaje. Všem děkuji.
frankie