ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY
Krušnohorská porta - U Bizona 1.3.2003


03.03.2003

Ó trempská písničko, kde je tvůj konec, povzdychl jsem si. Porta konce osmdesátých let, kdy byla téměř výsadou kotlíkářů už je asi v nenávratnu. Asi je dobře, že se dnes už netrpí na ortodoxní styl a při elektrické kytaře už dneska nikdo nepíská. Ani Vlajka se nehraje. Zato porotě místo předsedy SSM velel náčelník české tábornické unie. Co je to za unii nevím, ani náčelník se mi příliš nezdál neb neměl péro (orlí).

Vše se již tradičně konalo v saloonu U Bizona.

Členové poroty seděli u jednoho stolu a opravdu dobře se bavili. Dokonce se ani nenechali vyrušovat soutěžícími a tak stihli posvačit či rozebrat veselé historky Míry Kuželky, který mezi tím i moderoval. Potvrdili mi to, co si o Portách a ostatních podobných soutěžích už dlouho myslím ...

Jako první se předvedli Lochness ze Žatce. Zajímavé spojení klasických bicích doplněné hrou na bonga ä jinou bicí drobotinu znělo zajímavým pulzujícím dojmem. Celkově vyzrálá kapela si myslím plně zasloužila postup do dalšího kola. Trošku mě překvapil kytarový postup u začátku třetí písničky, který se rohodně nedal nazvat původním. Po odehrání jsem chtěl ještě odchytit Frankieho (bonga), který provozuje web na stejném systému jako já a konečně se setkat z oka do oka. Odjeli dřív, než jsem se stihnul zvednout. Tak snad jindy.

Kdybych se neohlédl (seděl jsem zády k pódiu) tak jsem zvolal: Jindra Kejak, kdo by ho nepoznal! Ohlédl, jsem se a na pódiu hrál Vlasta Nedvěd. Nevím, kdo od koho opisuje (ani Kejak není podle mě původní), ale tady se jedná o jednovaječná dvojčata. Styl, kytara, barva hlasu, frázování a dokonce i písnička. Nebyl to plejbek? Trošku si naběhl na slabý odposlech - první písnička byla trošku falešná. Znám to, zpíváte jakoby popaměti, bez kontroly.

Tohoto děvčete mi bylo trošku líto. Veronika Truhlářová disponuje velmi slibným hlasem. Je jako svořený pro kantylénu a nosné, široké melodie. Myslím, že za čas o Veronice uslyšíme. Nikam ale nepostoupila, nejspíše proto, že jí úplně rozhodila tréma.

Dalším postupujícím se staly Wydle z Děčína. Tato kapela je jasným důkazem, že počet muzikantů nehraje roli. Kytara, šestistrunná baskytara, banjo a zkušená zpěvačka Jituška tvoří dokonalou čtveřici. Všichni patří mezi muzikanty, kteří mají "na hmatníku jasno". Výborně provedené vokály i přesná bluegrassová sóla působí jistě a profesionálně. Až budou zase hrát v Chomutově, jdem na ně, vám doporučuju totéž.


Josef "Pípa" Kemr asi neměl den. Jeho drsný, silně chraplavý hlas se dá považovat za originální. Co ale příliš asi nikoho nenadchlo, byly potíže s kapodastrem a ustavičně rozladěná kytara. Hrál vlastní tvorbu, což se cení, mě osobně však příliš nesedí (nepotrpím si příliš na klišé). Takže zcela subjektivně, tři mínus.

Omlouvám se, jestli zkazím jméno: Jana Mezkařová byla jednoznačným překvapením soutěžního odpoledne. Asi nepřekvapila jenom mě, neboť dostala i ona keramickou postavičku pro postupující, přestože byly plánovány tři postupy a Jana byla čtvrtá. Drobná dívčí postava se ztrácela za velkou kytarou Crafter, ne tak její hlas. Jemně folokový projev bez amatérských chyb naznačoval značnou zkušenost, i když se hovořilo o premiéře. Výborný přístup ke kytaře (hrála na mikrofon, nikoliv na linku!) i ke zpěvovému mikrofonu zaručil dokonalý dojem. Mě osobně se líbily i romantické, dobře zpracované texty. Ještě jeden postřeh: byla jediná, kdy sál při hře doslova ztichnul.

Já už nevím co o téhle kapele napsat. O Nic moc jsem už toho napsal poměrne dost. Tak snad jenom to, že sólový kytarista po té co sundal sádru (doufám) ulehnul s chřipkou a tak jej nahradil Petr Gärtner sice s mandolínou ale se stejným kytarovým efektem. Zajímavé. Baskytarista je taky nový. Posledním členem kapely byl mrtvý bubeník (krabička na čudlík). Předpokládám, že postup byl u téhle Newyjou-Nezmarovské formace samozřejmý.

Než se porota shodla na verdiktu, zahrál i Míra Kuželka. Je to profík, co říct. Mě zaujal zajímavý zvuk kláves (Roland XP30). Po vyhlášení nastal paradox: cenu pro Lochness převzal Petr Gärtner (přestože tam nehrál) z kapely Nic moc (přestože tam normálně nehraje). Tak to skončilo, alespoň pro nás. Poslechli jsme si ještě vítěze a šli domů.

 

Autor: Jirka Svejkovský