ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY
Díl 6. - Ivan Hlas & Knezaplacení


28.06.2005

V sobotu se na country scéně Dočesné v Žatci jako hvězda představí sám Ivan Hlas, rockový zpěvák, kytarista a skladatel, který dal život několika pro českou hudební scénu zásadním hitům a vydal slušnou řádku kvalitních a úspěšných desek.

     Ivan Hlas,  skladatel původem z Hanspaulky (jež zmiňuje i ve svém hitu Hanspaul City), se proslavil se skupinou Nahlas, kterou roku 1983 založil. Před Nahlas prošel několika skupinami, jako například Navi Papaya, kde hrál s Ondřejem Hejmou ze skupiny Žlutý Pes. Skupina byla ve své době poměrně slavná, vydali několik alb a koncertovali s velikým úspěchem, ačkoliv ne komerčním, ale hudebním, a kytarista Jan Ponocný si s Ivanem Hlasem ještě nyní čas od času zahraje. Jinak koncertuje Ivan Hlas sám či v doprovodu tria HIS BAND, které tvoří kytarista Jiří Novotný a bratři Dvořákové u kláves a za bicími.

Ivan Hlas

     V roce 1991 vydává desku Cesta tam a zase zpátky, kde se objevily známé skladby „Malageo“ a „Žízeň“. Opravdový úspěch přišel ale až v roce 1993, kdy složil hudbu a napsal texty všech písní k filmu Šakalí léta. Na desce jsou dodnes hojně hrané hity „Jednou mi fotr povídá“, „Rocknroll pro Beethovena“ či „Na kolena“.  Šakalí léta nebyl jediný film, ke kterému složil Ivan Hlas hudbu. Z dalších se dá jmenovat například film Báječná léta pod psa.

     Do Žatce na Dočesnou s ním přijede koncertovat kapela Knezaplacení z Buštěhradu. Ve skupině se vybrnkává na dvě kytary, fouká do flétny, lechtá baskytara, používají rytmické nástroje a bez Ivana Hlase i zpívá. Kapela hraje od roku 1998; původně ve třech, ale postupem času se stav ustálil na pěti.

     Ivan Hlas už nehraje nahlas, ale pořád hraje na jedničku. A i kdyby to přímo nezazpíval, myslím, že v sobotu všichni půjdou na kolena...

Další info: http://ivanhlas.wz.cz/