ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY
Nové CD pokřtil během vánočního koncertu ŽPS


23.01.2003

Žatecký příležitostní sbor, který v příštím roce oslaví již 10 let od svého založení, opět na konci roku nezahálel. Nejdříve v pátek 13. prosince uspořádal vánoční koncert na zámku v Měcholupech. Slavnostní sál naplněný stovkou posluchačů si vyslechl především vánoční repertoár složený z koled různých národů a skladeb W. A. Mozarta, J. S. Bacha, A. Lottiho, A. Michny a dalších.
Tradičně výborní a vnímaví posluchači v Měcholupech se stali před závěrečnou koledou svědky slavnostního křtu nového 2CD protagonistů večera, které vyšlo k 10. výročí firmy Gardinia. Samotného křtu se ujal starosta obce Měcholupy Jan Novák a ředitel Zvláštní školy pro děti s vadami řeči pan Bednář.

Nové CD je průřezem toho nejlepšího, co má sbor v repertoáru. Natáčelo se v průběhu října v Městském divadle a obsahuje celkem 14 spirituálů a 23 vánočních skladeb. Velmi zdařile a profesionálně je udělána i obálka cédéčka.
Především díky Rudolfu Záhořovi, který má velký podíl na tom, že k realizaci jeho nápadu došlo, je na světě v pořadí již druhá deska úspěšného tělesa, které je ozdobou mnoha festivalů u nás i v zahraničí. V dubnu loňského roku obdržel sbor také "Ocenění města Žatec" za výrazný přínos v kulturní oblasti. Vánoční koncert na zámku v Měcholupech tak získal dvojnásobně slavnostní ráz.
Podobně krásný koncert realizoval sbor v sobotu 21. prosince v děkanském chrámu v Žatci. Koncert pořádalo Městské divadlo Žatec a kapacita chrámu nestačila hudbymilovným posluchačům. Ve spojení s velebnými tóny varhan a trubky se podařilo navodit jedinečnou adventní náladu. Diváci si díky učinkujícím i děkanu Špačkovi, který ochotně s velkým porozuměním pro umění poskytl chrám k uskutečnění koncertu, odnášeli příjemné zážitky před nastávajícími svátečními dny. Všichni příznivci Žateckého příležitostního sboru namlsáni vánočními koncerty se proto již těší na vystoupení příští.
Na plány do roku nového jsme se zeptali zakladatelky a tenoristky sboru Anny Urbancové: "Plánů je mnoho, ale teď se chceme zaměřit především na nacvičení nového repertoáru. Bohužel je čím dál tím těžší dát celý sbor ke zkouškám dohromady. Velká část členů stále ještě studuje a několik z nich se momentálně připravuje na státnice".

Autor: Želva