logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Druhá tráva se vrací


05.12.2006


Druhá tráva Tak jako dobří holubi se vracejí do svých holubníků, dobré kapely se vrací do Žateckého divadla.

Platí to i v případě Roberta Křesťana jeho Druhé trávy.13.prosince to budou 2 roky a tři týdny co naposledy zněly divadelním sálem písničky jako Napsal jsem jméno svý na zdi, Pojďme se napít, Ještě jedno kafe, nebo Krvavá Marie. Nikde tak jako v divadle nevychutná člověk hudbu Druhé trávy, Křesťanův nakřáplý hlas a obraznost jeho textů. Křesťan jako písničkář a textař je Bobem Dylanem naší hudební scény.

Poezie jeho textů si nezadá s obrazností a mnohovýznamovostí amerického písničkáře. Nenutí vás přemýšlet co tím chtěl říci nechá vás jen jakoby nechat se unášet proudem slov a hudby.

Není náhodou že přebásnil Dylana, (Ještě jedno kafe) Knopflera (Telegraph road ) nebo Iana Andersona (Tažní koně). Poslední dvě skladby z tohoto seznamu zpíval a hrál ještě jako banjista brněnské skupiny Poutníci. V té působil sedmnáct let spolu s dalším členem Druhé trávy Lubošem Malinou.

Pokud vám ještě jméno Robert Křesťan nic neříká, zanotujte si Panenku. Za ni získal s Poutníky v zádech na Portě 1983 Autorskou portu.

V roce 91 došlo v Poutnících k velkým změnám a jednou z nich byl i odchod Křesťana a Luboše Maliny. To je vlastně počátek historie Druhé trávy. Dva ex poutníci přibrali ještě Luboše Novotného ( dobro), Pavla Malinu (kytara ) a Jiří Maixnera (kontrabas, později basová kytara).Přes nesporné hráčské umění jmenovaných muzikantů to byla a je především kapela ušitá Křesťanovým písním na míru. Hned v roce svého založení jim vyšla LP deska s výmluvným názvem Robert Křesťan a Druhá tráva.Od té doby tomu tak je dodnes. Robert Křesťan a Druhá tráva jsou dva subjekty které spolu žijí v dokonalé harmonii. Alespoň ve výsledku. Proto je taky Druhá tráva hvězdnou kapelou české hudební scény. Je hrozně těžké je nacpat do nějaké škatulky. Když ještě jako Poutník Křesťan přebásnil a přezpíval Dire Straits naznačil tím že má blízko ke Country rocku. Na druhé desce Druhé trávy, Revival, se ovšem vedle jeho vlastních skladeb převedených do angličtiny a countryové klasiky objevila i balada skupiny Rolling Stones Wild Horses.

Jagger s Richardsem by koukali jak jim sluší Křesťanovo banjo ...

Desky a koncerty Druhé trávy se množily a přišel i první zájezd do spojených Států, země folk & country zaslíbené ještě o něco více než Čechy. Téměř hodinový dokument o něm a skupině vysílala i ČT.

Svoje vlastní projekty měli i jednotliví hudebníci "trávy". Oběma Lubošům vyšla solová deska.Sama kapela nahrála album s Pavlínou Jíšovou.

V roce 2001 oznamují muzikanti konec firmy Druhá tráva. Naštěstí se kapela v roce 2004 dal znovu dohromady. Jednou z jejích koncertních štací se stal ještě v tomto roce i Žatec. Pamětníci toho vystoupení vám potvrdí že to bylo skvělé.

Jak už to u nás chodí, výborná muzika se u nás řadí mezi nedůležité žánry. V této kategorii získal své ocenění i Robert Křesťan.

To ale neznamená že by sama hudba této skupiny nebyla důležitá. Pustíte-li si Druhou trávu k tělu tj.k uším získáte silný pocit, že je přece ještě něco jiného nad tím vším naším každodenním pachtěním a staráním se.zazní písničky kterési budete mít chuť zazpívat s kapelou např. (“Napsal jsme jméno tvý na zdi”, Pojďme se napít) prostor dostanou i instrumentální výkony Křesťanových spoluhráčů. 13.prosince v půl osmé večer můžete zapomenout na to že Vánoce se nezadržitelně blíží a budete je moci rovnou prožít.

Ne nebude to žádný speciální vánoční koncert ale ono povznesení ducha ( svého) zažijete na koncertě Druhé trávy zcela určitě.

Zbývá Vám jen přijít. Druhá tráva nejezdí do Žatce každý rok

 

Jiří Navrátil