logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Porta 1973 tak trochu jinak...


29.01.2008


Sedmý ročník Porty roku 1973 se nesl v plné režii ČÚV SSM. Na jistém zasedání na Konopišti funkcionáři rozhodli, že nebude finále Porty jedno, ale hned čtyři.

Pro každý stylový proud ( Trampská muzika, autorská soutěž, folk a country ) jindy a jinde. Soustředím se na finále country kapel, které proběhlo v Jablonci nad Nisou dne 20. října 1973. Venku bylo nevlídné a zachmuřené počasí, které jako by předznamenalo tragikomickou situaci, kdy 23 kapel hrálo pouze pro porotu, nehrající kapely a zvukaře. Pořadatelé pod politickým tlakem nevpustili na finále obecenstvo. Ve své knize „Hledání country grálu“ Jarda Čvančara z Taxmenů napsal:

Soutěžní přehlídka se udála v dusném politickém ovzduší. Zhůvěřilost místních partajních funkcionářů šla tak daleko, že v den zahájení chtěli festival úplně zrušit. Organizátoři - se ztuhlými tvářemi a s nervy téměř na mrtvici - dosáhli dost kuriózního kompromisu. Porta se může konat, ale výhradně za „zavřenými dveřmi“ Tedy bez obecenstva... Nakonec jsme všichni hráli pouze před porotou, jako u soudního přelíčení. Jako komedie to bylo k pláči, jako drama k smíchu... I tuto neslavnou historii Porty je, myslím, v zájmu pravdy nutné nezapomínat.

Kategorii moderní country vyhráli tehdy Ohaři, tradiční country Volupsije. My skončili druzí. Časopis Melodie o nás pak napsal: „Výkon kapely byl bez spontánních reakcí publika překvapivě chladný, nesoustředěný a akademický.“ V závěru jsme si všichni šli spravit náladu do místní taverny. Já s pocitem týraného psa a poněkud v duši hořce vyprázdněný Míla Langer jsme si ťuknuli skleničkou fernetu. Beze slov.

Připravil jsem pro Vás tři písničky, s kterými Ohaři vyhráli Portu v kategorii moderní country a nějaký ten bonus. Pro zajímavost jsem jako první mp3 zařadil úvodní slovo moderátora. Všimněte si bouřlivého potlesku prázdného sálu. Pak už následují tři soutěžní a také legendární písně Ohařů.

První je píseň „Hledej dál“ , která byla následně vydána v roce 1974 na kompilaci „Osmero přání“. Text této písně napsal Michal Bukovič ( Na druhé fotografii nahoře druhý zleva ), který za ni 23.9.1973 v Hostomicích na autorském finále Porty získal první místo jako nejlepší text country. Píseň zazpíval Vráťa Vyskočil. ( Později Taxmeni ). Píseň „Rok 2050“ vyšla na SP roku 1975, zpíval Oldřich Vojáček. Třetí soutěžní píseň zazpíval opět Vráťa Vyskočil a jmenuje se „Dej ruku dej“. Ostatní písně, které jsou v tomto přehledu, nenajdete na žádné oficiální nahrávce skupiny. Poslední tři písně jsou z Dvorany Porty, která proběhla v Radiopaláci.

ZATECKECOUNTRY - MP3
ZATECKECOUNTRY - DISKOGRAFIE / COVERS

Na závěr zajímavý článek Mladého světa, ze začátku kariéry skupiny