logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Country scéna 2009 - Taxmeni


03.08.2009


Taxmeni - ilustrační foto Další slavným jménem jsou Taxmeni. Skupina která vznikla na přelomu šedesátých a sedmedsátých let původně hrála tradiční Americkou country a postupně začala přecházet na vlastní tvorbu.v sedmdesátých letech jako mnoho jiných byla přinucena změnit svůj název na Krajánci a později donucena ukončit činnost.

Tu se podařilo koncem osmdesátých let obnovit a od té doby skupina opět vystupuje jako Taxmeni. Dnes jsou dokonce označování za vynálezce českého military country což jsou písně ve stylu country věnované odkazu bojovníků v americké občanské válce, spojeneckým vojákům od Remagenu až po české piloty ve službách RAF.
Mnoho jejich
písní je známo v podání jiných českých interpretů od Matušky po Tučného, které někdy opatřili Taxmeni vlastními texty. Na šesti albech, která vydali, lze najít i písně dvojic S+ Š či V+W. Repertoár je tedy široký a pestrý, nezbývá než se nechat překvapit co si pro Dočesnou vyberou. Uvidíte-li v pátek odpoledne blížit se k Žatci kolonu džípů, budou to se vší pravděpodobností Taxmeni. Závěrem nutno dodat že skupina rezolutně popírá, že by byla sestavena z pracovníků finančního úřadu, jak by mohlo napovídat její jméno (taxman - anglicky výběrčí daní) a ubezpečuje, že vstupenkou na její koncert není vyplněné daňové přiznání.

Jiří Navrátil