logolink
ARCHIVNÍ MATERIÁLY PŘI VÝVOJI TĚCHTO STRÁNEK
ČLÁNKY - ZPĚVNÍKY - KRONIKY KAPEL - TISKOVÉ ZPRÁVY

tlačítko zpět
chmel

Country scéna 56. Žatecké dočesné


25.08.2013


Program country dočesné

Jaká by to byla country scéna, kdyby na ní nezaznělo country. Proto dvě vystoupení folkových zpěváků orámuje na úvod chomutovská bluegrassová skupina Album a na závěr známý místní country Průvan.

ALBUM

I tomu kdo folk & country sleduje jen jedním uchem, muselo za 16 let její existence uvíznout v uchu anebo přejít přes oči jméno Album. Album je chomutovská kapela působící na české country scéně už od roku 1987. Jejich repertoár tvoří klasické i modernější country. Základem je bluegrass ale v playlistu kapely jsou třeba skladby z repertoáru Marka Knopflera (Marbletown) nebo dokonce Stinga (Fields Of Gold). S klasiky country a bluegrassu zvlášť, jako je Hank Williams (Jambalaya) či Ricky Scags (Toy Heart), to tvoří zajímavou a pestrou směs hudby, při níž muzikantům nehrozí upadnutí do stereotypu a divákům nuda. Většinu repertoáru zpívají anglicky ale, protože mají svou osobní textařku, sem tam se blýsknou i českým textem. Přesně v duchu tradic českého country, které se naučilo zpívat česky. Aby toho nebylo málo, muzikanti skupiny Album mají rádi experimenty a hudební humor… V ukázce videí ze svých vystoupení hrají Pleas Pleas Me (Beatles) nebo opět oblíbeného Stinga: Englishman in Nework. Samozřejmě v bluegrassovém balení. Nahráli už tři alba, z nichž ukázku si lze pustit na stránkách skupiny: albumband.cz Aktuální sestava: Petr Gärtner - mandolína, zpěv; Zdeněk Lucák - dobro, zpěv; Marek Gärtner - baskytara, zpěv; Honza Bouda - banjo, zpěv; Zoltán Pásztor - kytara, zpěv Pravidelně a pilně vystupují v chomutovském country saloonu U bizona. Lze je potkat i na festivalech jako je Banjo Jamboree (Čáslav) Bluegrass Marathon (Dobrovany) nebo Dobrofest (Trnava SR) a na spoustě jiných akcí po celé republice. Jako mnoho jiných českých bluegrasistů si získali renomé i na evropských pódiích, kam jsou zváni na festivaly i do klubů. Nemáte - li ovšem zrovna čas cestovat za dobrou country, stačí si naladit Country Radio, Radio Proglas nebo ústecké Radio sever. Skupinu Album tam stoprocentně zaslechnete. Což se vám povede i v případě že zavítáte na Country scénu Žatecké Dočesné, krátce po 18 hodině v pátek 6.9.

PEPA ŠTROSS

Jestli ji písničkář a moderátor z nedalekého Ostrova, zahraje na Country scéně Žatecké Dočesné, jisté není, ale má fůru jiných a taky dobrých. Jeho písničky znějí často v jazzových rytmech, s čímž jdou ruku v ruce neotřelé texty. Miluje slovní hříčky a umí je vtipně zakomponovat do širšího kontextu. Zpívá i vypráví hodně o rodině a o lásce, ale s ironií a s dostatečným nadhledem, aby se vyvaroval klišé. Písničky píše už přes 40 let - svou první písničku Bláznivej den, napsal ještě na vojně v roce 1970. Od té doby jich napsal spousty a vydal je celkem na pěti albech. Písničky nepíše jen pro sebe ale i pro jiné např. výše zmínění Nezmaři jich od něj mají několik. Někdy ho doprovází syn Matěj na elektrickou kytaru. Dá se říci, že jim to spolu docela ladí. Takže se možná rodí písničkářské duo otec a syn. Na plakátech se už ostatně objevují spolu jako rodinná firma. Josef Štross a syn. Pepa Štross je z rodu povídavých muzikantů. Rozhodně ale nenudí, spíš rozesměje. Jeho koncerty se místy stávají i chvilkami poezie, když začne recitovat své oblíbené básníky. Na ukázce z koncertu si můžete všimnout, že takový koncert Pepy Štrosse docela uteče, což je svým způsobem dobré vysvědčení. Takže půjdete-li v pátek před osmou večerní náhodou kolem country scény, pokud nejste zrovna příznivci folku, neváhejte, zastavte se a zaposlouchejte se. Pokud jste příznivci folku, jistě už tam dávno před osmou budete přešlapovat. Pepa Štross bude hrát, recitovat i vyprávět jen pro vás.

FRANTIŠEK NEDVĚD

Hvězdou country scény Žatecké Dočesné se stane František Nedvěd se skupinou Tiebreak. František je totiž i ve svých 66 ti nadšený tenista a vlastní skromný tenisový kurt. Proto všechny jeho kapely mají tenisové jméno. Přiveze asi tak hodinu písniček, zlomek z těch, které se naučil během svého hudebního života. Ten je už dlouho zasvěcen Folk & country a trampské písni už do dob kdy jezdili s bratrem do Luk pod Medníkem. Po krátké epizodě s bigbítem se stal členem skupiny Toronto, později přejmenované na Brontosaury, zpíval ve Spirituál Kvintetu, později hrál jen v bratrském duu a nyní jako sólový muzikant, má na kontě už pět sólových alb a 13 let samostatného koncertování. František Nedvěd kromě českých autorů sahá rád do repertoáru zámořských písničkářů např. Dona Williamse, Gordona Lightfoota nebo britského Marka Knopflera. A právě převzaté písně opatřené vesměs texty Jiřího Vančury se staly Františkovými největšími úspěchy. Řemeslo (Sundown), Kočovní herci (Rainy Day People) nebo Cherokee Bill (Cherokee Bend). Se Spirituály, Brontosaury, i jinými uskupeními nazpíval a nahrál řadu písniček a alb. Může v klidu vybírat přebírat, co zahraje a nemusí se bát, že by se zmýlil. Na sólovou dráhu, se vydal až po rozpadu úspěšné bratrské dvojice. Vsadil na své vlastní písně i hlavně osvědčené písně z repertoáru zámořských písničkářů. A nezapomínal ani na ty Brontosauří. Disponuje zajímavě zbarveným barytonem, kterým zpívá romantické a chlapácké texty, a to je to co Františku Nedvědovi získalo a udržuje stálou a spíše stoupající přízeň posluchačů. V současné době jezdí hrát se svou kapelou Tiebreak anebo opět s bratrem Janem. Do Žatce přijede sice bez něj ale vzhledem k tomu, že vloni vydal bilanční 2 CD, kde jsou jak jeho sólové písně, tak třeba Stánky i Valčíček, lze se těšit, že nám část z něj přehraje. Před dvěma lety vydali s bratrem první společné album po 15 letech Souhvězdí jisker a tak není vyloučeno, že nám zahraje i něco z něj.

Autor: Jiří Navrátil

Na stránce ZATECKECOUNTRY v sekci MP3 si můžete poslechnout pár písní od skupiny ALBUM CHOMUTOV.

Vstup ZDE.